Tematyka grupy
Zarządzanie finansami publicznymi w istotny sposób kształtuje stan państwa i jakość życia obywateli. Jest procesem specyficznym, umiejętnością , która musi łączyć w sobie technokratyczne podejście do rzeczywistości gospodarczej z podejściem społecznym. Jest przy tym procesem złożonym i wyraźnie różniącym się od zarządzania finansami w przedsiębiorstwach.
Głównymi obszarami zainteresowań badawczych grupy tematycznej „Zarządzanie finansami publicznymi” są więc badania i rozważania w zakresie metod i narzędzi możliwych do wykorzystania w zarządzaniu finansami publicznymi, rozważania o zasadach kształtowania polityk publicznych wobec strumieni finansowych, zarówno po stronie ich gromadzenia, jak i alokacji, czy też ocena skali przepływu strumieni finansowych wewnątrz sektora publicznego oraz między sektorem publicznym a innymi uczestnikami gospodarki.
Mamy świadomość, że decyzje zapadające w sektorze finansów publicznych, w odróżnieniu od przedsiębiorstw, są oparte na złożonym mechanizmie kompromisu społeczno – politycznego , który często daje wynik mniej lub bardziej odległy od tego, co mogłoby sugerować podejście ekonomiczne sensu stricto. Ostatecznie bowiem jedną z miar skuteczności zarządzania finansami publicznymi jest wpływ jaki funkcjonowanie finansów publicznych wywiera na jakość życia obywateli. Głównym więc wyzwaniem stojącym przed współczesnym światem, w tym Polski, jest jeszcze bardziej efektywne alokowanie dostępnych zasobów, ale nie tylko w postaci wzrastającego wskaźnika PKB, lecz także – a może nawet przede wszystkim – podnoszenia poziomu życia swoich obywateli.
Wobec powyższego prowadzenie badań w tym obszarze wydaje się być jeszcze bardziej potrzebne i intrygujące.
Koordynator
dr hab. Maria Węgrzyn, Prof. UEW (maria.wegrzyn@ue.wroc.pl)