Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne

Tematyka grupy

Grupa tematyczna Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne zajmuje się zagadnieniami funkcjonowania i realizacji działań w świecie VUCA i BANI. VUCA to akronim zmienności (Volatility), niepewności (Uncertainty), złożoności (Complexity) i niejednoznaczności (Ambiguity). Wskazuje na potrzebę elastyczności i szybkiej adaptacji działań. Z kolei BANI oznacza łamliwy (Brittle), niespokojny (Anxious), nieliniowy (Nonlinear) i niezrozumiały (Incomprehensible). Koncentruje się na społecznych potrzebach, odporności i uważności sytuacyjnej. W naszej grupie badawczej łączymy zatem podejście organizacyjne z behawioralnym i społecznym. Ujmujemy zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne z perspektywy sieci i ekosystemu wskazując na konieczność integracji przedsięwzięć administracji publicznej, społeczności lokalnych, przedsiębiorstw prywatnych i organizacji pozarządowych na poziomach mikro, mezo i makro. Badamy, w jaki sposób te sieci i ekosystemy są tworzone i rozwijane, jak funkcjonują, jakie podejmują działania, z jakimi problemami się borykają, jakie podejmują nowe inicjatywy, jakie są efekty ich działań itp. Przygotowujemy również rekomendacje dla praktyki funkcjonowania organizacji publicznych jako orkiestratorów działań zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa publicznego.

Ponadto zakres badawczy grupy tematycznej Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne odnosi się zarówno do sytuacji kryzysowych, ale również do zapobiegania wystąpieniu i kontroli wszelkich zagrożeń mogących do nich prowadzić, co sprowadza zakres naszych badań do:

  1. Zarządzania kryzysami (crisis management), które odnosi się do zarządzania zdarzeniami, które z dużym prawdopodobieństwem spowodują znaczące skutki w najbliższej przyszłości, np. wpływ kryzysów ekonomicznych na zamieszki społeczne.
  2. Zarządzania sytuacjami awaryjnymi (emergency management), które dotyczy zarządzania nieprzewidywalnymi, ale regularnymi zdarzeniami, które bez podjęcia odpowiednich działań mogą doprowadzić do eskalacji zagrożenia, np. pożary, wypadki drogowe, epidemie, strajki. 
  3. Zarządzania katastrofami i klęskami żywiołowymi (disaster management) – obejmuje zarządzanie zdarzeniami katastrofalnymi, destrukcyjnymi, charakteryzującymi się wieloma ofiarami w ludziach, dużymi szkodami materialnymi i poważnymi problemami społecznymi, np. katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, katastrofy technologiczne.

W ujęciu procesowym staramy się rozwijać wiedzę w zakresie przedsięwzięć realizowanych w sieciach i ekosystemach zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa publicznego w fazach zapobiegania, przygotowania, reagowania i odbudowy.

Koordynatorka

dr hab. inż. Katarzyna Sienkiewicz-Małyjurek, Prof. PŚ (e-mail: katarzyna.sienkiewicz-malyjurek@polsl.pl)